
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Output Voltage | 5.25 V |
| Output Current | 400 mA |
| Number of Outputs | 1 |
| Topology | Boost |
| Length | 3 mm |
| Packaging | Reel |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Min Input Voltage | 225 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Case/Package | DFN |
| Output Type | Adjustable |
| Max Input Voltage | 5 V |
| Output Voltage | 5.25 V |
| Min Output Voltage | 1.6 V |
| Quiescent Current | 24 µA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 5907
Distributors
pcbx
Unit Price$4.90336
Ext.Price$4.90336
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.90336 | $4.90336 |
| 10 | $3.79211 | $37.92110 |
| 25 | $3.51393 | $87.84825 |
| 50 | $3.36203 | $168.10150 |
| 100 | $3.21667 | $321.66700 |
| 300 | $3.08039 | $924.11700 |
| 500 | $2.94989 | $1474.94500 |
| 1000 | $2.82491 | $2824.91000 |
